5.11.2018 / Gösterim Sayısı : 71

Çin’den İstanbul’a Yatırım Tanıtım Konferansı Düzenlendi

#05.11.2018-Çin Yatırım Konferansı
Çin-Guizhou’dan Türkiye- İstanbul’a yatırım tanıtım konferansı düzenlendi.
Toplantıya Guizhou Eyaleti Halk Hükümeti Vali Yardımcısı Qiang Wu, İstanbul Tarım ve Ormancılık İl Müdür Yardımcısı Bayram Alper Kocatürk, Guizhou Bölgesel Yönetimi Gelişim ve Reform Komisyonu Planlama Müdürü Zhang Wenwei, Dış Ekonomi İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye Çin İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Necati Abacıoğlu ve Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Tekirdağ Bölge Müdürü Ergin Çubukçu katılım sağladı. 
Intercontinental İstanbul Hotel’de yapılan toplantının açılış konuşmasını Guizhou Yerel Hükümeti Vali Yardımcısı Qiang Wu yaparak, Guizhou’nun yüzölçümü, iklimi, konumu, ulaşım sistemi, bitkisel ilaç çeşitlilikleri, kentsel ve kırsal kesimlerde kişi başına düşen gelir miktarı ve tarımsal üretiminden bahsetti. Wu sözlerine “Guizhou’nun türkiye’nin tarımsal kalkınma tecrübesinden öğrenecek çok şeyleri var, Türkiye coğrafi şartları ve doğal iklimiyle kutsanmıştır, dünyanın elma, armut, şeftali, kiraz, zeytin, incir, üzüm, nar ve diğer meyve ağaçlarının menşe ülkesidir. Ayrıca Türkiye, dünyanın en büyük beşinci meyve ve sebze üretici ülkesi, dünyanın dördüncü en büyük tütün üretici ülkesi ve dünyanın sekizinci en büyük tarım ülkesidir. Tarımsal ürünlerin ihracatı ülkenin toplam ihracatının %25’ini oluşturmaktadır. Antalya ili Avrupa’nın sebze sepeti olarak bilinmektedir. Tarım Kredi Kooperatif Kurumu, sera tarımı, fidan yetiştiriciliği, tarımsal otomasyon ve benzeri yönlerde dünyaca iyi bilinmektedir. Guizhou’nun bunlardan öğrenecek çok şeyleri vardır” dedi.
Konuşmasını  Qiang Wu, “Bu yatırım semineri aracılığıyla, tarım ve diğer alanlarda daha fazla değişim ve işbirliği yapmak için Guizhou ve Türkiye’yi daha da yakınlaştıracağımızı ve gelişime yönelik tarihi fırsatları paylaşacağımızı ümit ediyoruz. Türk şirketlerinin Guizhou’ya yatırım yapmasını ve ortak kalkınma ve kazan-kazan işbirliğinin artmasını ümit ediyoruz” diyerek sonlandırdı.
İstanbul Tarım ve Orman Müdürlüğü İl Müdür Yardımcısı Bayram Alper Kocatürk ise konuşmasında, Türkiye ve İstanbul’da ki tarım sektöründen bahsederek Guizhou Eyaleti ile tarım ve diğer alanlarda işbirliğinin bizim için de fırsat olacağını belirterek yapılan bu konferanstan memnuniyetini dile getirdi. ''