6.7.2018 / Gösterim Sayısı : 196

Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı Sertifika ve Ödül Töreni Kocaeli’de Yapıldı

#05.07.2018- Kocaeli Kadin Girisimci
Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı Sertifika ve Ödül Töreni, Koordinatör il Kocaeli’nde gerçekleştirildi. Programa; Kocaeli Vali Yardımcısı Ahmet BÜYÜKÇELİK, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Yayım Hizmetleri Daire Başkanı Sürur KIR, Başiskele Kaymakamı Atilla KANTAY, Çayırova Kaymakamı Hasan Göze, Körfez Kaymakamı Dr. Hasan Hüseyin Can, Kocaeli İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İlhan ÖZEL, Kocaeli Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bekir YÜMNÜ, Çalışma ve İş Kurumu Müdür Yardımcısı Engin GÜLMEZ, KOSGEB Müdürü İbrahim USTAÖMER katıldı.
Sertifika ve Ödül Töreni’ne Marmara Bölgesi’nden İstanbul, Bilecik, Çanakkale, Edirne ve Kocaeli illerinden ilk 10 proje sahibi kadın çiftçi katıldı.
KOSGEB/İŞKUR işbirliği ile uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri verilerek bilgi ve beceri geliştirme yoluyla istihdamlarına yönelik katkı sağlamak ve iş kurmalarına imkan vermek amacıyla 2015 yılında “Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı” başlatılmıştı. Bu çalışma ile tarımda kadın girişimciliğinin en üst düzeyi çıkarılması amaçlandı. Her il için tören esnasında dereceye giren ilk 3 proje jüri üyeleri tarafından ilan edildi. Proje pazarında dereceye giren kadın çiftçilere teşvik ödülü olarak Birinciye 3.000 TL, İkinciye 2.000 TL, üçüncüye 1.000 TL ödül verildi.
Bakanlık düzeyinde gerçekleştirilecek yarışmanın değerlendirilme aşamaları; Temmuz 2018 döneminde 29 ilden gelen kadın çiftçi projeleri Bakanlığımızca belirlenen jüri tarafından değerlendirilerek puanlanacak. Bakanlık tarafından belirlenecek bir ilde ve tarihte “Girişimci Kadın Çiftçi Ödül Töreni” gerçekleştirilerek dereceye giren projelere ödülleri verilecek. Türkiye finalinde dereceye giren projelere verilecek destekleme miktarı minimum 20.000 TL, maksimum 40.000 TL olacak.


''