İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ile Büyükşehir ve İlçe belediyeleri iş birliğinde, 2014 yılından beri ülkemizi tehdit eden Turunçgil Uzun Antenli Böceği (Anoplophora Chinensis)'ne karşı ortak çalışmalar yoğun bir şekilde sürdürülüyor.
5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu'nun 15. Maddesi 13. Fıkrası kapsamında yürütülen bu mücadelede, böceğin yayılımının önüne geçilmesi ve ağaçlarımızın korunması hedefleniyor.
İlimizin 39 ilçesinde park, bahçe ve refüj alanlarında yürütülen survey çalışmaları sonucunda tespit edilen böcekli ağaçlar, Kasım-Mart ayları arasında imha edilmektedir. Bu kapsamda, böceklerin konum ve koordinat bilgileri titizlikle kayıt altına alınarak, gerekli işlemler yapılmaktadır. Mayıs-Ekim ayları arasında böceklerin uçuş dönemine denk gelmesi nedeniyle eradikasyon çalışmaları ara verilmekte, bu süreçte ise belediyeler tarafından ilaçlama çalışmaları sürdürülmektedir.
Turunçgil Uzun Antenli Böceği, kentsel, kırsal ve ormanlık alanlar üzerinde önemli ekonomik ve ekolojik etkilere yol açan, fidan ve ağaçların ölümüne neden olan tahripkar bir zararlıdır. Bu nedenle bu böceğin yayılımının önüne geçilmesi hayati önem taşımaktadır. Bu kapsamda zararlının yayılımının önüne geçilmesi için çalışmalarımız hızla devam etmektedir.