30.10.2018 / Gösterim Sayısı : 73

Çiçekçi Kadınlar Projesi Hayat Buldu

#30.10.2018-Kadın Çiftçiler Projesi

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2017 yılında başlatılan “Çiçekçi Kadınlar” projesi İl Müdürlüğümüz tarafından Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü işbirliği ile Sınırlı Sorumlu Sarıyer Mahalle ve Köyleri Kadın Çiftçiler Tarımsal Kalkınma Kooperatifi üyeleri ile birlikte Sarıyer ilçesi Gümüşdere köyünde yürütüldü. 

Çalışmalarımızda ana materyal olarak İstanbul çevresi ekolojik koşullarında doğal olarak yetişen, ekonomik değere sahip, su kullanımı ve bakım masrafı az olan Manisa Katırtırnağı, Sarızeybek çalısı, Katırtırnağı, Koyun kıran, Pembe çiçekli laden, Cüce keçi tırfılı kullanılmıştır.

Proje çalışmaları Nisan-Mayıs aylarında çiftçi toplantıları ve kursları ile başlatıldı. Düzenlenen 2 çiftçi toplantısı ve 1 çiftçi kursuna yaklaşık 150 kişi katıldı. Bu toplantılarda çalışılacak 6 bitki türüne ilişkin bilgilendirmeler yapıldı. Çiftçi inceleme gezileri ile bölgede yürütülen diğer tarımsal faaliyetler yerinde incelenerek, kullanılabilecek yeni teknikler ve uygulamalar hakkında  çiftçilere  bilgi verildi. 

Proje uygulama alanı olarak kullanılan 362 m2’lik sera kurulumu Bakanlığımız bütçesi ile karşılandı. Ayrıca ekim öncesi bitkilerin doğadan toplanması, bitkilerden tohum eldesi, tohumların kurutulması ve ekime hazır hale getirilmesi Şube müdürlüğümüz personeli ve kooperatif üyeleri ile birlikte yapıldı. 

2017 yılı Eylül-Ekim aylarında ekim ve dikim çalışmaları ile bakım işlemleri Şube Müdürlüğümüz personelleri tarafından yapılarak kooperatif üyelerine uygulamalar konusunda uyarılarda bulunuldu.

Çalışmalarımız sonucunda toplamda 4 bin adet Manisa Katırtırnağı, Sarızeybek çalısı, Katırtırnağı, Koyun kıran, Pembe çiçekli laden, Cüce keçi tırfılı üretimi yapıldı. Elde edilen bitkilerin geliri S.S Sarıyer Mahalle ve Köyleri Kadın Çiftçiler Tarımsal Kalkınma Kooperatifi üyelerine kalmak üzere satışı yapılarak proje çalışmalarımız sonuçlandırıldı.

Proje uygulamaları sırasında kurulan sera S.S Sarıyer Mahalle ve Köyleri Kadın Çiftçiler Tarımsal Kalkınma Kooperatifi üyelerine bir sonraki çalışmalarında kullanılabilmesi için bırakıldı.''