T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

SİLİVRİ BELEDİYESİ'NCE ÇİFTÇİYE TOHUM DESTEĞİ PROJESİ KAPSAMINDA 'YERLİ VE MİLLİ TOHUMLUK ARPA DAĞITIM TÖRENİ' DÜZENLENDİ

Yayın Tarihi : 27.7.2021

Silivri Belediyesi tarafından yürütülen Çiftçiye Tohum Desteği Projesi kapsamında 27 Temmuz 2021 tarihinde Değirmenköy Mahallesi'nde 'Yerli ve Milli Tohumluk Arpa Dağıtım Töreni' düzenledi. 

Silivri Belediyesi'nin ev sahipliği yaptığı tohum dağıtım törenine Silivri Kaymakamı Ali Partal, Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, İstanbul Tarım ve Orman İl Müdür Yardımcısı Nazif Koca, Silivri İlçe Emniyet Müdürü Cemil Erim, Siyasi Parti İlçe Başkanları, Belediye Meclis Üyeleri, Trakya Tohumcular Derneği Başkanı İbrahim Toruk,  Ziraat Odası Başkanı Sabri Özer, Silivri Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Sakarya, Mahalle Muhtarları ve çiftçiler katılım gösterdi.

Programda bir konuşma gerçekleştiren İl Müdür Yardımcımız Nazif Koca, İstanbul'un sanayi, turizm kimliklerinin yanında bir tarım şehri olduğuna dikkat çekerken şunları söyledi: "İstanbul hububat veriminde ortalamanın üzerinde yer alır. İstanbul'da yaklaşık 740 bin dekar alanda bitkisel üretim gerçekleşmekte ve bu ekim alanının yüzde 59'unda hububat ekimi yapılmaktadır. İstanbul'da üretilen hububatın yüzde 60'ı da Silivri'de üretilmektedir. Yine aynı şekilde İlimizde üretilen Arpanın da yüzde 60'ı Silivri'de üretilmektedir. Bu yönüyle İstanbul ilinde pek çok bitkisel üründe olduğu gibi Silivri ilçemiz ilk sırada yer almaktadır."

"2020 Yılı pandemi gölgesinde geçti ve pandemi hala devam ediyor. Pandemi sürecinde diğer stratejik alanlar olan enerji ve savunma sanayi gibi gıda ve tarımsal üretim olmadan hiç bir şey olmadığını gördük. Bu yüzden her karış toprağın ekilmesi ve üretime katkıda bulunulması çok büyük önem arz ediyor."

"Tarımsal üretimin başlangıcı olan 'tohum' gelecek için tüm dünyada kritik ve stratejik bir öneme sahiptir. Sertifikalı tohum kullanımının arttırılmasına yönelik çalışmalarımız, birim alandan elde edilen verimi yükseltmemizi ve sonucunda tarımsal hasılanın yıldan yıla artmasını sağlamaktadır. Bitkisel üretimimizin tamamında sertifikalı tohum kullanımını yaygınlaştırmak, Bakanlığımız olarak ana hedefimizdir."

"Çiftçimize destek veren Silivri Belediyemize yapmış oldukları güzel çalışmalardan dolayı teşekkür ediyorum."

Yapılan konuşmaların ardından çiftçilere tohum dağıtımı yapıldı.