T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

​İL MÜDÜRÜMÜZ KÜÇÜKÇEKMECE İLÇESİNDE KURULAN GEÇİCİ KURBAN SATIŞ YERİNDE YAPILAN DENETİMLERE KATILDI

Yayın Tarihi : 16.7.2021
İl Müdürümüz sayın Ahmet Yavuz KARACA Küçükçekmece ilçesinde kurulan geçici kurban satış yerinde yapılan denetimlere katıldı. Denetimlerde İl Müdürümüze Küçükçekmece İlçe Tarım ve Orman Müdürü Hüseyin Bademli ile Küçükçekmece Belediyesi yetkilileri eşlik etti.

Kurbanlıklar hayvanların bir kısmının sağlık ve belge kontrolleri ile yaş kontrollerini bizzat İl Müdürümüz tarafından gerçekleştirildi.

Denetimlerin ardından Demirören Haber Ajansı ekiplerine açıklamalarda bulunan Karaca, hayvanların tüm bilgilerininin küpe numarasını yazarak görülebileceği HaySag isimli telefon uygulamasını tanıttı. Vatandaşlarımızın, Tarım ve Orman Bakanlığımızca oluşturulan https://hayvanbilgi.tarim.gov.tr adresinden veya "HaySag" isimli mobil uygulamalardan sığır, koyun ve keçi türü hayvanların kulak küpe numaraları girerek, sahip, yaş, cinsiyet, ırk vs. özelliklerine ulaşılabiliceğini ifade etti.

Karaca, "Pazarda da şu an arkadaşlarımız sürekli olarak kontrollere devam ediyorlar. Hayvanların sağlık durumlarına, veteriner sağlık raporlarına, pasaportlarına, yaşlarına ve eğer yaşta şüpheleri varsa yaş kontrolleri yapılıyor. Biz vatandaşlarımıza şunu söylüyoruz. Hayvanlarını İstanbul İli Kurban Komisyonunca belirlenmiş hayvan satış yerlerinden alıp yine İstanbul İli Kurban Komisyonunca belirlenmiş kesim yerlerinde profesyonel kesicilere kestirmeleri lazım. Bu çok önemli. Hayvanla da ilgili bir problem yaşadıklarında biz tam zamanlı olarak hem kesim yerine hem de satış yerine veteriner hekim görevlendirmesi yaptık. Başvuracaklar bize biz gerekli yardımı onlara göstereceğiz. Tüm vatandaşlarımıza tekrar söylüyoruz, lütfen izinli yerlerden hayvanlarını alsınlar ve izinli yerlerde de kesimleri yapsınlar" dedi 

Karaca, İstanbul'da Kurban Bayramında ortalama 70 bin büyükbaş ve 70 bin küçükbaş hayvanın kesildiğini belirterek "Bunu bir günde kesmek gerçekten altyapı olarak çok zor. Bunu 3 güne yaymak lazım. Bu noktada da vatandaşlarımızın bize hoşgörü göstermesini ve ilk 3 güne kesimi yayma konusunda yardımcı olmasını dileriz" diye konuştu.