T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

2021 YILINDA 742 YEM İŞLETME DENETİMİ YAPILDI

Yayın Tarihi : 13.7.2021
İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak, Bakanlığımızın rutin yem denetim planları çevresinde gerçekleştirilen resmi kontrollerin yanı sıra Alo Gıda 174 hattına yapılan ihbarlar, CİMER üzerinden ulaşan şikayetler ve İl Müdürlüğümüzün belirlediği kriterler kapsamında da resmi kontroller gerçekleştiriliyor. Şikayete konu olan yem ürünleri için Müdürlüğümüz tarafından vakit kaybedilmeksizin; üretici, tedarikçi, depo ve satış işletmelerinde olmak üzere resmi kontroller gerçekleştiriliyor ve şikayete konu olan yem ürünlerinden gerekli analizlerin yapılabilmesi için numune alınarak incelenmesi sağlanıyor.

2021 yılının başından itibaren; İlimizde faaliyet gösteren yem işletmelerinde, 570’i Yem İşletmeleri İçin İl Yıllık Denetim ve Kontrol Programı kapsamında olmak üzere toplam 742 adet resmi kontrol gerçekleştirildi, 16 üründen numune alındı. Yapılan resmi kontroller sonucu uygunsuzluk tespit edilen 7 işletmeye 5996 sayılı Kanun kapsamında yasal işlem uygulandı.

Hem tüylü dostlarımızın sağlıklarının korunması hem de güvenilir hayvansal gıda arzının sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için kedi ve köpek maması üreten, depolayan, satan, ithalat ve ihracatını gerçekleştiren işletmeler ile çiftlik hayvanları için yem üreten, depolayan, satan, ithalat ve ihracatını gerçekleştiren işletmelerde denetimlerimiz titizlikle yürütülüyor.