T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

​ İL MÜDÜRÜMÜZ AHMET YAVUZ KARACA TUZLA İLÇESİNDE GERÇEKLEŞEN KANOLA HASADINA KATILDI

Yayın Tarihi : 1.7.2021
İstanbul il Tarım ve Orman Müdürümüz Ahmet Yavuz Karaca; Tuzla İlçe Tarım ve Orman Müdürü Şahin Çat ve Kartal Ziraat Odası başkan yardımcısı Mustafa Ay ile birlikte teknik personelinde katılımıyla Tuzla ilçesinde gerçekleşen Kanola Hasadına katıldı.

Tuzla İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüzün girişimi ile Tuzla ilçesinde ürün çeşitliliğini sağlamak ve çiftçi gelirini arttırmak için 2020 yılında deneme amaçlı 50 dekar alanda Kanola ekimi gerçekleştirilmiştir. 2021 yılında Tuzla ilçesinin Kanola üretimi yönünden Havza Bazlı Destekleme kapsamına alınmasıyla Kanola ekimi yaklaşık 600 dekara ulaşmış olup, 2022 yılında 1000 dekar ekim alanı hedeflenmektedir.

TÜİK 2020 Bitkisel Üretim İstatistiklerine göre; Türkiye'de üretilen Kanola (Kolza) üretiminin %6,7’si 8.261 ton ile ilimizde üretilmektedir. Bu yönüyle ilimiz Kanola (Kolza) üretimi yönünden Marmara'da 4. ülkemizde 5. sıradadır. Biyodizelin ham maddeleri arasına yer alan Kanola'nın ilimizde ekim alanlarının her yıl artırılarak geliştirilmesi amaçlanmaktadır.