T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

GARİPÇE VE RUMELİKAVAĞI SAHİL ÖNLERİNDE SU ÜRÜNLERİ DENETİMİ

Yayın Tarihi : 17.5.2021

15 - 16 Mayıs 2021 tarihinde Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanlığına bağlı İstanbul Kolluk Destek Tim Komutanlığı  Kontrol  Bot 4307 botuyla Garipçe ve Rumelikavağı sahil önlerinde denetim faaliyetleri yapılmıştır.

Yapılan denetimde Garipçe sahil kesiminde 1 adet 100 metre uzunluğunda denize serili kullanımı yasak olan monoflament misina ağ ile Rumelikavağı sahil şeridinde serili 50 metre uzunluğunda kullanımı yasak olan monoflament misina ağ tespit edilmiştir.  

Denizde sahil şeridine paralel balıkların geçiş güzergâhına bırakılan bu kullanımı yasak monoflament misina ağlar denizden çıkarılmıştır.

Kullanımı yasak olan monoflament misina ağlar Denizden çıkarıldığı esnada ağlara yakalanmış olan başta lüfer balığı olmak üzere toplam ağırlığı 12 kg olan balıklar canlı olduklarından tekrar doğal yaşam alanları olan denize iade edilmiştir.

Denizden çıkarılan 2 adet toplam 150 metre uzunluğundaki monoflament misina ağlar için İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü ile irtibata geçilmiş ve mülkiyeti kamuya geçme kararı alınması için yediemin limanına teslim edilmiştir.

Söz konusu denetimler paydaş kuruluşlarımızla beraber aralıksız devam edecektir.