T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İSTANBUL İLİNDE DAMLA SULAMA YÖNTEMİ İLE YENİ ÇELTİK SAHALARI OLUŞTURMA PROJESİ AÇILIŞ TÖRENİ ÇATALCA'DAKİ TARIM KREDİ KOOPERATİFİ MERKEZİ'NDE YAPILDI

Yayın Tarihi : 6.5.2021

Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen 'Tarımsal Üretimin Arttırılması Projesi' kapsamında tarım arazilerinin kullanımının etkinleştirilmesi için İstanbul'da toplam bütçesi 3 milyon lira olan 9 ayrı bitkisel üretim projesi başlatıldı.

İstanbul İlinde Damlama Sulama Yöntemi ile Yeni Çeltik Sahaları Oluşturma Projesi Açılış Töreni Çatalca'daki Tarım Kredi Kooperatifi Merkezi'nde yapıldı. Törene İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca, Çatalca Belediye Başkanı Mesut Üner, Çatalca Kaymakamı Erdoğan Turan Ermiş, Tarım Kredi Tekirdağ Bölge Müdürü Nedim Nar, Ziraat Odası Başkanı Seyit Çetin katıldı. 

Projeyle çeltik ekimi yapılmamış yeni üretim sahaları yaratmak, atıl durumdaki arazileri üretime kazandırmak, ve katma değeri yüksek olan çeltik ürününde yurt dışına bağımlılığı bitirip ilerleyen yıllarda çeltik ihracatı yapabilen bir ülke haline gelebilmek; Çeltik üretiminde su tasarrufu sağlayacak sistemlerle yetiştiriciliğin sürdürülmesini sağlamak, %45 ile %57 arsında su tasarrufu sağlayarak, ülkemizde son dönemlerde yaşanan su sıkıntısına çözüm sağlamak amaçlanıyor. Projenin toplam bütçesi 1 milyon 812 bin TL olup, bakanlık katkısı 1 milyon 502 bin TL. Hibe desteği makina, sulama altyapısı şeklinde verilecek.

"15 ÇİFTÇİMİZLE 1000 DEKAR ALANDA BAŞLAYACAĞIZ"

Törende konuşan İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca,  "Bugün burada gerçekten yüz akı bir proje ile birlikteyiz. Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğümüz tarafından yürütülen Tarımsal Üretimin Arttırılması Projesi kapsamında, il olarak 11 proje hazırladık, 9 projemizin onayı yapıldı. 3 milyon liralık projelerimizden bir tanesiyle beraberiz. Çatalca ilçemizde damlama sulamayla çeltik ekimi projesi ve yeni sahaların oluşturulması amacımız. Biz çiftçimize tohumu ve damlama sistemini bedava hibe olarak vereceğiz, geri kalan kısmını da çiftçimiz yapacak. 15 çiftçimizle 1000 dekar alanda başlayacağız ve inşallah geniş alanlarda çeltik üretimi yaygınlaşacak. Çatalca ilçemizde 6 bin dekarlık alanda 5 bin 100 ton çeltik üretimi yapılıyor. Gerçekten her alanda olduğu gibi çeltikle ilgili de üretimi olan bir ilimiz İstanbul. Bu çerçevede hem çeltik üretimini arttırmak hem de biliyorsunuz su kıtlığı dünyada problem olarak gözüküyor. Bu yıl Dünya Su Yılı olarak ilan edildi. Su tasarrufunun sağlanması şart. Geçmişte tava yöntemiyle yapılan ve çok su harcanan çeltik üretimini damlama sulamayla daha az su, yaklaşık olarak yüzde 50 su tasarrufuyla üretmek için bir proje hazırladık. Ve bu projemiz yaklaşık olarak 1 milyon 812 bin liralık bir proje. Biz çiftçimize tohumu ve damlama sistemini bedava hibe olarak vereceğiz, geri kalan kısmını da çiftçimiz yapacak. 15 çiftçimizle başlayacağız. 1000 dekar alanda başlayacağız ve inşallah bu projenin çıktılarından sonra daha geniş alanlarda çeltik üretimi yayacağız. Katma değeri yüksek olan bir ürün çeltik, çeltik üretiminin yaygınlaşmasını amaçlıyoruz. Bugün 13,5 ton tohum ve yaklaşık 750 bin metre de damla sulama sistemi dağıtımını gerçekleştiriyoruz. Projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" diye konuştu.