T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İSTANBUL'DA RAMAZAN AYI BOYUNCA UNLU MAMUL VE PASTACILIK ÜRÜNLERİ ÜRETİMİNDE RESMİ KONTROLLER DEVAM EDİYOR

Yayın Tarihi : 6.5.2021

İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü kontrol görevlilerince "Unlu Mamul ve Pastacılık Ürünleri" üretimi alanında faaliyet gösteren işletmelerde resmi kontroller Ramazan ayı boyunca devam ediyor.

Ramazan ayının gelmesiyle beraber yoğunluk yaşanan sektörlerin başında gelen unlu mamuller üretimi, hamur tatlıları ve pastacılık ürünleri üretimi gibi alanlarda faaliyet gösteren işletmeler, içinde bulunduğumuz Covid-19 salgını da göz önünde bulundurularak resmi kontrole tabi tutulmaya devam ediyor. Resmi kontroller esnasında, işletmelerinin depo, üretim bölümleri ve satış alanlarının gıda hijyeni açısından risk oluşturmayacak koşullara sahip olmasına dikkat edilmesinin yanı sıra, içerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminde, salgınla mücadelenin genel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarına da riayet edilmesinin önemi vurgulanmaktadır.

2021 yılının başından itibaren; unlu mamuller, pasta, börek, hamur ve sütlü tatlılar gibi her türlü pastacılık ürünleri üretimi alanında faaliyet gösteren 6.716 işletmede resmi kontrol gerçekleştirilmiş olup, 173 işletmeden numune alınmıştır. 307 işletmeye eksikliklerini gidermesi için süre verilmiş, 207 işlemeye ise idari para cezası uygulanmıştır.

Yaklaşan Ramazan Bayramı da bu sektörlerde yoğunluk yaşanmasına neden olacağından İl ve İlçe Müdürlüklerimizde görevli denetim ekiplerince, 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu kapsamında, üretim, satış ve toplu tüketim işletmelerinin yanı sıra yoğunluk yaşanacağı düşünülen faaliyet alanlarında da riske dayalı denetimler gerçekleştirilmeye devam etmektedir.