T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

SEBZE ÜRETİMİNİN YAYGINLAŞTIRILMASI VE KURUTULMASI PROJESİ İÇİN İLK TOHUMLAR TOPRAKLA BULUŞTU

Yayın Tarihi : 28.4.2021

Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi kapsamında desteklenen ve Silivri İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce yürütülen Sebze Üretiminin Yaygınlaştırılması ve Kurutulması Projesi için üreticiler ekimlere başladı.
Selimpaşa Mahallesi’nde 2020 yılında 250 üretici tarafından 450 dekarda bamya üretimi yapılmıştı. Bu yıl üretimi için bamya ekimleri başlayan projeden faydalanacak üreticiler de verimi heyecanla bekliyor.
Silivri İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanan proje ile  Selimpaşa Kalkınma Kooperatifi üyeleri tarafından üretilecek olan ve tescili alınan Selimpaşa Bamyası ile diğer sebzelerin, kurutularak katma değerinin arttırılması hedeflenmektedir. 
Üretim sezonunda elde edilecek sebzelerin (ağırlıklı olarak bamya) kooperatif bünyesinde kullanılmak üzere Bakanlık tarafından temin edilecek gıda kurutma makinası ile kurutularak satılması sağlanacaktır. Ürünlerin kurutulması yolu ile satışı, ürünün değerini artıracak olup gelirin artışı tarımsal üretimin devamlılığına katkı sağlayacaktır. Şu an için kurutma makinelerinin kurulacağı merkez yapım aşamasındadır.