T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

YERLİ VE MİLLİ SEBZE TOHUMLARI İSTANBULLU KADINLARIN ELİYLE TOPRAKLA BULUŞUYOR

Yayın Tarihi : 23.4.2021

Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen "Tarımsal Üretimin Arttırılması Projesi" kapsamında Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi başlığı altında İstanbul'da toplam bütçesi 3 milyon lira olan 9 ayrı bitkisel üretim projesi başlatılmıştır.

Projelerde Bakanlık katkısı 1.103.722 TL olup hibe desteği makina, sulama altyapısı, tohum, fide/fidan vb girdi şeklinde verilecektir.

Söz konusu projelerden ilki "Yerli ve Milli Sebze Tohumları Kullanımını Kadın Eliyle Yaygınlaştırma ve Geliştirme Projesi" dir.

19 Nisan 2021 Pazartesi günü İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yerleşkesinde düzenlenen tören ile projenin açılışı gerçekleştirilmiştir. İl Müdürümüz Ahmet Yavuz KARACA törende yaptığı konuşmada: "Bu proje bizim hayalimizdi. Yaklaşık olarak 320 bin yerli ve milli fideyi kadın çiftçilerimiz vasıtası ile toprakla buluşturacağız.

"Yerli ve Milli Sebze Tohumları Kullanımını Kadın Eliyle Yaygınlaştırma ve Geliştirme Projesi" ile fideleri sadece çiftçilerimize değil balkonunda salatalık yetiştirmek istiyorum diyene de vereceğiz, evimin bahçesinde biber yetiştirmek istiyorum diyene de vereceğiz ama önceliğimiz kadın çiftçilerimize ait."

"Bu projeyle Bakanlığımız Araştırma Enstitülerince yıllardır yapılan çalışmalar sonucunda geliştirdiği yerli ve milli sebze tohumlarımızın tanıtımının yapılması, bu çeşitler için farkındalığın arttırılması ve tarımsal üretime kazandırılması amaçlanmaktadır."

"Bu amaca ulaşmak için yerli ve milli çeşitlerin kadın eliyle toprakla buluşturulması hedeflenmiştir. Hem kadın çiftçilerimiz marifetiyle İstanbul da sebze üretimini arttırmak hem de evinde bahçesinde sebze yetiştirmek isteyen kadınlarımıza fide ulaştırmak, böylelikle yerli ve milli çeşitleri tanıtmak, üretime kazandırmak planlanmaktadır."

"Fidelerimizin bir özelliği var; fidelerimiz TAGEM, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğümüzce geliştirilmiş yerli ve milli tohumlardan üretilmiş fideler."

"6 çeşit yerli ve milli sebze tohumumuz 320 bin fide olarak İstanbullu kadınların eliyle toprakla buluşturulmak üzere hazır hale getirildi. Buradan ilçelerimize dağıtımı yapılacak ve kadın çiftçilerimiz aracılığı ile toprakla buluşacak."

Aramızda bulunan kadın çiftçilerimize fidelerini teslim edeceğiz. Kadın çiftçilerimizden aldığımız fide taleplerini de ulaştırmak üzere fidelerimizi buradan ilçelere göndereceğiz. Evlerinize kadar bunları ulaştıracağız."

"Fidelerle birlikte ayrıca toplamda 100 adet tohum içeren paketler halinde 560 paket yerli ve milli tohum dağıtımımızda gerçekleşecek."

"Projenin Toplam Proje Bütçesi 394.013 TL olup Bakanlığımızca karşılanan Hibe Tutarı 251.013 TL'dir."

"Üretimin geliştirilmesi ve sosyal sorumluluk içerisinde Yerli ve Milli Çeşitlerimizi tanıtmak için Beykoz, Çatalca, Sarıyer, Silivri, Pendik, Şile olmak üzere İstanbul'un 6 ilçesinde; 55.590 adet Hıyar (Hızır), 58.940 adet Domates (Batem Özçelik), 68.950 adet Domates (İpekçe), 4.480 adet Patlıcan (Yıldırım), 4.120 adet Kavun (Ünlü), 130.318 adet Biber (Özge) olmak üzere 6 çeşit yerli ve milli fidelerin dağıtımını kadın çiftçilerimize yapacağız."

Tohumlarımızın ve fidelerimizin İstanbul'umuza hayırlı olmasını diliyorum." ifadelerini kullandı.

Proje kapsamında 22 Nisan 2021 Perşembe günü Sarıyer İlçesi Gümüşdere Mahallesinde Sayın Vali Yardımcımız Uğur ALADAĞ'ın katılımı ile fide dağıtım töreni gerçekleştirilmiştir.

Vali Yardımcımız Uğur ALADAĞ, Sarıyer Kaymakamı Mehmet ÖZER, İstanbul İl Tarım ve Orman Müdür Vekilimiz Nazif KOCA ve üreticilerin katılımıyla gerçekleşen tören ile Sarıyer ilçesinde yerli ve milli fidelerin dağıtımı başladı.

İl Müdür Vekilimiz Nazif KOCA törenin açılış konuşmasında: "İstanbul'da uygulamaya başladığımız 'Yerli ve Milli Sebze Tohumları Kullanımını Kadın Eliyle Yaygınlaştırma ve Geliştirme Projesi'nin Sarıyer ilçemizdeki Fide Dağıtım Töreninde sizlerle birlikte olmaktan büyük mutluluk duyuyorum"

 "Bugün burada Sarıyer ilçemize düşen 37.840 fideyi kadın çiftçilerimizle buluşturmaya başlıyoruz."

"Sarıyer İlçemizde 8.160 adet Hıyar (Hızır), 2.240 adet Domates (Batem Özçelik), 5.040 adet Domates (İpekçe), 22.400 adet Biber (Özge) dağıtımını yapacağız." diye konuştu.

Daha sonra İstanbul Vali Yardımcımız Uğur Aladağ, kadın çiftçilere seslendi. Aladağ: "Tarım Bakanlığımızın, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü'nün projelerden biri olan 'Yerli ve Milli Tohumları Kadın Eliyle Yetiştirme Projesi'nin fide dağıtım töreninde sizlerle birlikte olmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum."

"İçinde yaşadığımız pandemi ortamını dikkate aldığımızda, dünya genelinde gerek hayvansal gerek bitkisel gıda üretiminin arttırılması ve bunun da yerli ve milli kaynaklara dayanarak üretim kapasitemizin arttırılması çok büyük bir önem taşıyor. Hatta diyebilirim ki hiç abartmıyorum stratejik bir önem taşıyor" şeklinde konuştu

Daha sonra kadın çiftçilerimize fideleri teslim edildi. Tören sonrasında Gümüşdere Mahallesindeki bir serada Vali Yardımcımız Uğur ALADAĞ tarafından ilk fideler toprakla buluşturuldu.

Proje kapsamında İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nün Bağdat Caddesi'nde yer alan yerleşkesi önünde İl Müdür Vekilimiz Nazif KOCA tarafından yerli fidelerin halka tanıtılması, toprakla buluşması ve çocuklarımızın doğal gıdaların yetiştirilme aşamalarını görmesi sağlamak için profesyonel üretici olmayan kadınlarımıza fide dağıtımı gerçekleştirildi.

Beykoz, Çatalca, Silivri, Pendik, Şile ilçelerimizde de yerli ve milli fideler kadın çiftçilerimize dağıtıldı.