T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İSTANBUL'DA GEÇEN YIL ALO 174 GIDA HATTI'NA 16 BİN İHBAR VE ŞİKAYET BAŞVURUSU ULAŞTI

Yayın Tarihi : 22.4.2021

Bakanlığımız Alo174 Gıda Hattı tüketicinin gıda güvenilirliği ile ilgili her türlü ihbar ve şikayette ilgili merciye kolay bir şekilde ulaşabilmesi, iletişimin tek merkezden yönlendirilmesi, tüketiciye en kısa zamanda dönüş yapılabilmesi ve sonucun takibi amacıyla kurulmuştur. Bu süreçte tamamen gıda güvenilirliğinin sağlanmasına yönelik olarak Bakanlığımızca yapılan çalışmalara vatandaşlarımızın da iştirak etmesi hedeflenmiştir. Bu kapsamda; vatandaşlarımızdan gelen ihbar ve şikâyetler bu konularda Bakanlığımızca düzenlenmiş eğitimleri alan operatörler tarafından kaydedilmekte ve Bakanlığımızın ilgili kurumuna yönlendirilmektedir.

İhbar, şikayet ve bilgi alma başvuruları için, TC kimlik numarası bilgisi ve şikayete konu olan işletmenin adresini il, ilçe, mahalle, cadde, sokak ve kapı numarası olarak belirtmesi sürecin sağlıklı işlemesini sağlamak için gerekmektedir. Ayrıca şikayetçinin GSM ve e-posta adresi alınarak şikayetin sonucu hakkında doğrudan bilgi verilmesi amaçlanmaktadır. Bildirilmiş olan kişisel bilgiler 3. şahıslarla kesinlikle paylaşılmamaktadır.

Alo174 Gıda Hattı internet sitesinden şikayet veya ihbarı yapılan konu ile ilgili Bakanlık birimlerinde yapılan işlemler ile ilgili bilgi alınabilmektedir. Yine site üzerinden vatandaşlara şikayeti ile ilgili canlı destek hizmeti sunulmaktadır. 174 numaralı telefonla, e-posta yoluyla, Whatsapp ve Bip üzerinden de ihbar ve şikayetlerde bulunulmaktadır.

İstanbul İl Müdürlüğüne 2020 yılında yapılan 16356 başvuru neticesinde 965 işletmeye idari para cezası uygulanmış, 18 işletme faaliyetten men edilmiş, 11 işletme için savcılığa suç duyurusunda bulunulmuştur. Halen 661 başvuru ile ilgili süreç devam etmektedir.

İstanbul İl Müdürlüğüne 2021 yılında 19.04.2021 tarihi itibariyle yapılan 4494 başvuru neticesinde 199 işletmeye idari para cezası uygulanmış, 2 işletme faaliyetten men edilmiş, 1 işletme için savcılığa suç duyurusunda bulunulmuştur. 2021 yılına ait başvuruların ise 1282'i ile ilgili süreç devam etmektedir.