T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İSTANBUL'DA KAÇAK TROL AVCILARINA DENETİM

Yayın Tarihi : 13.4.2021

İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü Deniz Limanı Şube Müdürlüğü, İBB Zabıta Daire Başkanlığı Deniz Zabıta Amirliği, İBB Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı Deniz Hizmetleri Müdürlüğü ve Sahil Güvenlik Komutanlığına bağlı dalgıçlarla beraber toplam 37 personelin katılımıyla Adalar Bölgesi, Sivriada önlerinde denizde ve Yenikapı Mendirek alanındaki teknelerde kaçak trol avcılığı yapanlara yönelik denetim yapılmıştır.

13 Nisan günü sabah saat 07.00 de başlayan denetimde kaçak trol avcılığı yapanların denize işaretli noktalar koyarak denize bıraktıkları trol kapıları ve ağlar Sahil Güvenlik Komutanlığı dalgıçları tarafından denizden çıkarılmıştır.

Aynı şekilde Yenikapı Mendirek alanında teknelerin zula olarak tabir edilen yerlerine saklanan trol kapıları ve ağlar çıkarılmıştır.

Yapılan denetimlerde toplam 5 adet trol ağ ve halatları ile 4 adet trol kapısına el konulmuş ve mülkiyeti kamuya geçirme kararı alınması için yediemin limanına teslim edilmiştir.

Toplam 2 kişiye 37.000 TL İdari Para Cezası uygulanmıştır.

Söz konusu denetimler paydaş kuruluşlarımızla beraber aralıksız devam edecektir.