T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İHTİYAÇ SAHİBİ AİLELERİMİZE ÜCRETSİZ PATATES VE SOĞAN DAĞITIMI BAŞLADI

Yayın Tarihi : 11.4.2021

Pandemi sürecinde otel, lokanta vb. toplu tüketim yerlerinde yaşanan talep daralması nedeniyle yurtiçi ve yurtdışı piyasalarda patates ve soğan tüketimi gerilemiştir. Tüketimin azalması stokların artmasına ve fiyatların üretici aleyhine düşmesine neden olmuştur. Bu durum karşısında çiftçimizin olumsuz etkilenmemesi için Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN'ın talimatları ile TMO, üreticilerden yemeklik patates ve kuru soğan alımı ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza 81 İl Valilikleri aracılığıyla dağıtımı ile görevlendirilmiştir. Aynı zamanda Bakanımız Sayın Dr. Bekir PAKDEMİRLİ'nin patates ve soğan dağıtımına Ramazan ayı öncesi başlanması ile ilgili açıklamaları kamuoyuna yansımıştır.

Toprak Mahsulleri Ofisi, 10 Nisan itibariyle yemeklik patates, bugün itibariyle kuru soğan alımlarına başlamıştır. TMO alımlarında herhangi bir miktar sınırlaması söz konusu değildir. ÇKS'ye kayıtlı üreticilerden, tüketilebilir nitelikteki ürünlerin tamamı alınacaktır. Alımı yapılan patates ve soğanlar ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ulaştırılmak amacıyla başta büyükşehirlerimiz olmak üzere 81 ilimize sevk edilerek Valiliklerimiz aracılığıyla ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza bedelsiz olarak dağıtılacaktır.

İstanbul'da 164 bin haneye dağıtımı yapılacak ürünler, Tuzla'ya ulaştı. İstanbul Vali Yardımcısı Özlem Gevrek Bozkurt, Tuzla Kaymakamı Ali Akça, İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürümüz Ahmet Yavuz Karaca ve İl Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Nihal Tehnova, Niğde ve Nevşehir'den ilimize ulaşan tırları karşıladı.

Vali Yardımcısı Bozkurt Gevrek, ürünlerin dağıtımı ile ilgili yaptığı basın mensuplarına yaptığı açıklamada; "Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları ile patates ve soğan üreticimize destek olmak amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığımıza bağlı Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından alımı yapılan ürünler, ihtiyaç sahibi ailelerimize ücretsiz olarak dağıtılmaktadır.

Bu kapsamda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızca İstanbul'umuzda belirlenen 164.000 haneye yardım yapılması planlandı.

İstanbul Valiliğimizin Koordinasyonuyla, 39 İlçe Kaymakamlığımızın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, bu yardımların ulaştırılacağı ihtiyaç sahibi ailelerimizi belirlediler.

İlimize gelen araçları Tuzla ilçemizdeki bu alanda karşılıyoruz. Niğde ve Nevşehir'den patates yüklenen 10 tırdan 4'ü şu an ilimize ulaşmış bulunuyor. Diğer 6 aracı da gün içerisinde bekliyoruz.

Bu ürünleri Anadolu Yakasındaki 10 ilçemize (Adalar, Ataşehir, Kartal, Maltepe, Pendik, Sancaktepe, Sultanbeyli, Şile, Tuzla ve Ümraniye)   dağıtıyoruz.

İlimize yapılacak sevkiyatları, hemen kaymakamlıklarımızca tahsis edilen dağıtım araçlarına naklediyor ve süratle sevk ediyoruz. İhtiyaç sahibi her haneye (10 kilo kuru soğan ve 20 kilo patates paketi olarak) ulaştıracağız." değerlendirmelerinde bulundu.

Vali Yardımcısı Bozkurt Gevrek, devletimizin; çiftçinin ve yardıma muhtaç vatandaşların her zaman yanında olduğunun güzel bir göstergesi olan bu hizmetin hayırlı olmasını dileyerek konuşmasını tamamladı.