T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

YAKLAŞAN RAMAZAN AYI ÖNCESİ İSTANBUL'DA GIDA DENETİMİ ARTIRILDI

Yayın Tarihi : 10.4.2021
Ramazan ayı öncesi özellikle bu dönemde tüketimi yoğunlaşan ekmek ve unlu mamuller üreten işletmelerde, İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü gıda denetim ekipleri tarafından, İl Müdürümüz Ahmet Yavuz Karaca başkanlığında gıda denetimleri uygulanıyor.

Ümraniye ilçesinde katıldığı denetimlerin ardından konuşan Karaca, yaklaşan ramazan ayı öncesinde 39 ilçedeki gıda denetim ekiplerinin hummalı bir çalışma içine girdiğini ifade ederek, "Bugün için unlu mamuller ve ekmek üreten işletmeleri denetliyoruz 725 denetçimizle. " dedi.

Karaca şu bilgileri verdi:

"Yaptığımız denetimde ham madde deposunda ve üretim hattında birtakım eksiklikler tespit ettik. Bu eksiklikler için insan sağlığını direkt etkileyecek büyük bir eksikliği yoksa işletmelerimize süre veriyoruz. İşletme sahibine 15 gün süre verdik. Bu süre sonunda eğer o eksikliklerini giderirse herhangi bir idari işleme maruz kalmayacak. Gidermezse o zaman işlem uygulayacağız.

Ayrıca pasta ve poğaçadan numune aldık. Onunla ilgili olarak da uluslararası sertifikasyona ait İstanbul Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürlüğü'müze gönderdik. Orada gerekli mikrobiyolojik, katkı kalıntı ve tüm analizleri yapılacak. Bize sonuçları bildirecekler, o sonuca göre de işlem uygulayacağız."

Numunelerde yapılan analizlerde renklendiricilerle karşılaşabildiklerini ifade eden Karaca, zehirlenmelere sebebiyet veren vakaların görülebildiğini söyledi.

Gramaj denetiminde zaman zaman eksikliklerle karşılaştıklarını aktaran Karaca, bu durumda da ilgili yasal müeyyideyi uyguladıklarını kaydetti.

Karaca, 2020 yılında 215 bin 916 denetim yaptıklarını belirterek, bunlarda 5 bin 233 numune aldıklarını söyledi. 543 numunede uygunsuzluk tespit ettiklerini anlatan Karaca, 74 işletme hakkında suç duyurusunda bulunduklarını söyledi.

Karaca şunları kaydetti:

"Bu yıl 70 bin 500 denetim uyguladık. 2 bin 165 olumsuzluk var. Yine bin 785 numune aldık. 116 tanesi olumsuz çıktı. 814 işletme hakkında da 6 milyon 337 bin lira idari işlem uyguladık. 15 işletme hakkında da cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunduk İstanbul özelinde."

Karaca, denetimleri yoğun bir tempoyla sürdüreceklerini sözlerine ekledi.