T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Paydaş Kurumlarla Ortak Su Ürünleri Denetimleri Devam Ediyor: 1,5 Ton Su Ürününe El Konuldu

Yayın Tarihi : 18.1.2021

Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanlığı, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü, Sarıyer İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerinden oluşan toplam 8 personel ve 2 denetim botuyla Rumelifeneri Balıkçı Barınağı, Karadeniz ve İstanbul Boğazında 1380 sayılı kanun kapsamın da  su ürünleri denetimi yapılmıştır.

Yapılan denetimlerde 28 Ocak 2021 tarihine kadar hamsi avcılığının durdurulması hakkında bilgilendirme yapılmıştır. Denetimlerde Koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında balıkçılık faaliyetinde bulunan vatandaşlarımıza yönelik maske, mesafe ve temizlik konuları başta olmak üzere Koronavirüs (Covid-19) pandemisine yönelik dikkat etmeleri gereken hususlar hakkında bilgilendirmelerde de bulunulmuştur. 

Eş zamanlı olarak Beylikdüzü ilçesinde bulunan Gürpınar Su Ürünleri Halinde; İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü Gürpınar İrtibat Bürosu Personelleri, Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanlığı Gürpınar Personelleri ve İBB Zabıta Daire Başkanlığı Gürpınar Zabıta Ekiplerinin katılımıyla denetim yapılmıştır.

Yapılan denetimde zaman ve boy yasaklarına aykırı avlanılan 70 kasa İsavrit, 5 kasa Tekir, 1 kutu Lüfer, 1 adet Pisi ve 13 adet Kalkan balığı olmak üzere toplam 1,5 ton Su Ürününe el konulmuştur.

El konulan bu su ürünleri, mülkiyetinin kamuya geçirilmesi kararı alınarak sosyal yardım kurumlarına bağışlanmıştır.

Söz konusu denetimler paydaş kuruluşlarımızla beraber aralıksız devam edecektir.