T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, 10 Gün süreyle Avlanması Yasaklanan Hamsi Balığına Yönelik Denetim Yaptı

Yayın Tarihi : 15.1.2021
İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri ile Sahil Güvenlik Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü Deniz Limanı Şube Müdürlüğü ve İBB Zabıta Daire Başkanlığı Deniz Zabıta Amirliği ekipleri Sarıyer'den Karadeniz'e kadar olan bölgede denetimde bulundu.

Sarıyer'deki Sahil Güvenlik komutanlığından hareket eden ekipler, kaçak ve ruhsatsız balık avcılığı denetimine çıktı.

Tutulan balıkların boy ölçümleri de yapıldığı denetime ilişkin açıklamada bulunan İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürümüz Ahmet Yavuz Karaca, hamsi balığı avcılığının 10 gün süreyle yasaklandığını hatırlattı.

Denetim kapsamında avlanan balıkları kontrol ettiklerini anlatan Karaca, "Denetimler için çıktık. Avladıkları balıklara baktık. Şu anda hamsi balığı avlamadıklarını gördük. Ama bu yeterli değil tabii ki. Avladıkları balıkların da asgari boyda olup olmadığının da kontrolünü yaptık. İstavrit balığımızın 13 santim olması gerekiyor, normal boyutunda. Yine lüfer balığımızın da 18 santim olması lazım, o da normal. Bundan sonra da zaten birkaç tekneye daha çıkacağız. Hamsi balığı avlayıp avlamadıklarına bakacağız. Teknelerin ağlarını da belgelerini de kontrol edeceğiz." dedi.

Teknelere yasak avcılık yapması durumunda idari işlem uygulanacağını belirten Karaca, ihlalin 2 yıl içerisinde 3 kez tekrarı halinde teknelerin ruhsatına el konulduğunu söyledi.

Uygulama kapsamında denetlenen teknelerin kurallara uyduğu ve usulsüz avlanma yapmadığı görüldü.

Eş zamanlı olarak Beylikdüzü ilçesinde bulunan Gürpınar Su Ürünleri Halinde; İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü Gürpınar İrtibat Bürosu Personelleri, Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanlığı Gürpınar Karakol Komutanlığı Personelleri ve İBB Zabıta Daire Başkanlığı Gürpınar Zabıta Ekiplerinin katılımıyla denetim yapılmıştır.

Yapılan denetimde boy, zaman ve tür yasaklarına aykırı avlanılan 
48 Kutu İstavrit, 1 Kasa Bakalyaro, 1 Kasa Lüfer, 1 Kasa Tekir, 1 Kutu Eşkina, 29 Adet Dil Balığı, 3 Adet Kalkan, 2 Adet Yayın, 
1 Adet Camgöz Köpek Balığı'na el konulmuştur.

El konulan bu su ürünleri, mülkiyetinin kamuya geçirilmesi kararı alınarak sosyal yardım kurumlarına bağışlanmıştır.