T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İSTANBUL BOĞAZI BEŞİKTAŞ SAHİLİNDE AMATÖR VE SPORTİF OLTA BALIKÇILIĞI YAPANLARA YÖNELİK DENETİM YAPILMIŞTIR

Yayın Tarihi : 13.1.2021

13 Ocak 2021 tarihinde İstanbul Boğazı Beşiktaş Sahili, Arnavutköy Kuruçeşme Bebek Sahil Şeridi olmak üzere 3 bölgede İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü, Beşiktaş İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanlığı, İBB Zabıta Daire Başkanlığı Deniz Zabıta Amirliği, İl Emniyet Müdürlüğü Deniz Limanı Şube Müdürlüğü, Beşiktaş İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Beşiktaş Belediyesi Zabıta ekiplerinin katılımıyla 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanunu kapsamında Amatör ve Sportif olta balıkçılığı yapanlara yönelik denetim yapılmıştır.

Denetim esnasında İSOBDER (İstanbul Amatör ve Sportif Olta Balıkçılığı Derneği) yetkilileri de bilgilendirme faaliyetlerine gözlemci olarak katılmışlardır.

Yapılan bu denetimlerde amatör ve sportif olta balıkçılığı yapanlara balık türlerinin yasal avlanma boylarını ve avlanma miktarlarını gösteren İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü tarafından hazırlanan cetveller verilmiştir.

Ayrıca Koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında amatör balıkçılık faaliyetinde bulunan vatandaşlarımız; maske, mesafe ve hijyen konularına dikkat etmeleri hususlarında uyarılmıştır. Denetimlerde amatör olta balıkçılığı yapanlara yönelik İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan uyulması gereken kurallara yönelik "Olta Balıkçılığına Yönelik Tedbirler" konulu genelge hakkında bilgilendirmeler yapılmış ve uyarıda bulunulmuştur.

Denetim esnasında boy sınırı altında kalan balıklar ise doğal yaşam alanları olan denize iade edilmiştir.