T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İL MÜDÜRÜMÜZ AHMET YAVUZ KARACA'NIN DA KATILDIĞI GÜRPINAR SU ÜRÜNLERİ HALİ'NDEKİ DENETİMDE YAKLAŞIK 1 TON BALIĞA EL KONULDU

Yayın Tarihi : 12.1.2021

İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü su ürünleri kontrol görevlileri, Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanlığı, Sahil Güvenlik İstanbul Grup Komutanlığı, Beylikdüzü Sahil Güvenlik Komutanlığı Personelleri ve İBB Zabıta Daire Başkanlığı Gürpınar Zabıta Ekipleri kurallara aykırı avlanmayı önlemek için, Gürpınar Su Ürünleri Hali'nde gece saatlerinde denetim yaptı.

Ekipler, balık boylarını kontrol ederek, ölçülere uymayan 1 ton balığa el koydu. Ocak ayında şu ana kadar, standartlara uymadığı için Gürpınar Su Ürünleri Hali'nde 6 tonu aşkın balık çeşidine el konulmuş oldu. Avlanması yasak olan balıkları avlayan balıkçılara da idari para cezası kesildi.

BİR BALIĞIN HAYATINDA ONA BİR DEFA ÜREME FIRSATI VERMEZSEK, NESLİNİ DEVAM ETTİREMEZ

Gürpınar Su Ürünleri Hali'ndeki denetimlere katılan İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürümüz Ahmet Yavuz Karaca, basın mensuplarına yaptığı açıklamada: "1380 sayılı su ürünleri kanununa istinaden, denizde boy, zaman ve yer yasaklarına bakıyoruz. Karaya çıkış noktalarında boy denetimine bakıyoruz. Her balığın avlanması gereken boylar vardır. Boy denetimine baktık burada. Nakil belgelerini kontrol ettik. Denetimlerde yaptığımız boy yasaklarından bahsetmek istiyorum. Boy yasağı bir balığın hayatında ona bir defa üreme fırsatı vermezsek, neslini devam ettiremez"

BAZI BÖLGELERDE HAMSİ BALIĞININ TUTULMASINA 10 GÜN YASAK GETİRİLDİ

"Bizler de sürdürülebilir balıkçılık için, gelecek nesillerin balık yiyebilmesi için, balıkçıların da balık tutmaları ve mesleklerini icra etmeleri için buna dikkat ediyoruz. Boy hamsi balığında 9 santimdir. Geçtiğimiz günlerde hamsideki küçük boylardan dolayı bakanlığımız bazı bölgelerde hamsi balığının tutulmasına 10 gün yasak getirdi."

EĞER KÜÇÜK BOYDA BALIK ALIRSANIZ, BALIK NESLİ TEHLİKEYE DÜŞECEK

"Bugün halde yaptığımız incelemelerde genel olarak hamsinin donuk olarak geldiğini gördük. Herhangi bir boy yasağına rastlamadık. Fakat bir miktar istavrit, mezgit ve turna balığına el koyduk. Denizde, karaya çıkış noktalarında, halde ve perakende satış noktalarında denetimlerimiz sürüyor. Sürdürülebilir balıkçılık için vatandaşlara, küçük boyda balık almayın. Eğer küçük boyda balık alırsanız, balık nesli tehlikeye düşecek diye sesleniyoruz."

HAMSİ 9 SANTİM, İSTAVRİT 13 SANTİM, MEZGİT BALIĞI 13 SANTİM, LÜFER 18 SANTİM, PALAMUT BALIĞINDA DA 25 SANTİM

"Eğer vatandaşlarımız almazsa balıkçımız da avlamaz zaten. Hamsi 9 santim, istavrit 13 santim, mezgit balığı 13 santim, lüfer 18 santim, palamut balığında da 25 santim boy yasaklarına dikkat etmemiz gerekiyor. Vatandaşlarımız küçük boyda balık gördükleri zaman 'Alo 174' gıda hattını aradıklarında, biz onlara gerekli denetimleri yapıp geri dönüş sağlayacağız" dedi.

Kaynak: İHA