T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Ekipleri Denizlerde Hamsi Neslinin Tehlikeye Düşmesini Önlemek İçin Kadıköy’de Balık Tezgahlarında Denetim Yaptı

Yayın Tarihi : 11.1.2021
İstanbul Tarım ve Orman Müdürlüğü Su Ürünleri Kontrol görevlileri Kadıköy ilçesinde bulunan Balık Satış Yerlerinde yaptıkları denetimlerde balık boylarını kontrol etti. 

HER BALIK TÜRÜNÜN AVLANMA BOYU VAR

Kadıköy’de denetimlere katılan İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürümüz Ahmet Yavuz Karaca, “1380 sayılı su ürünleri kanunu çerçevesinde Sahil Güvenlik Komutanlığı Müdürlüğü’müz ekipleri, deniz polisi, İBB zabıta ile beraber denizde karaya çıkış noktalarında ve halde denetimlerimiz yapıyoruz. Ayrıca içinde bulunduğumuz perakende satış noktalarında denetimler yapıyoruz. Burada boy denetimini yapıyoruz, Denizde zaman boy ve yer yasaklarına, Halde ve karaya çıkış noktalarında da boy denetimlerine bakıyoruz. Boy denetimi demek, bir balığın, asgari avlanma boyu var. Mesela hamsi balığında 9 cm istavrit, mezgit barbun mavi yengeç de ise 13 cm, sardalya ve tekirde ise 11 santim, lüferde 18 santim palamut da 25 santim olması gerekiyor. Bunlar bilimsel olarak hocaların oturup belirledikleri ve her bir balığın üremesi için geleceği büyüklük demektir. Yani bizden sonraki nesiller de balık yesinler diye bu çalışmaları sergiliyoruz” diye konuştu.

İSTANBUL’DA 18 BİN 687 DENETİM GERÇEKLEŞTİRDİK

Ahmet Yavuz Karaca konuşmasının devamında, “Denetimler çerçevesinde 1380 sayılı kanun yenilendi biliyorsunuz. 01.01.2020 itibarıyla yaklaşık olarak 73 adet ruhsatsız ve kaçak tekneye el koyarak mülkiyetin kamuya geçirdik. Bunun yanı sıra biz yaklaşık olarak 18.687 denetimi yaptık. 1 milyon 300 bin liraya yakın para cezası uyguladık. Yaklaşık 150 ton balık ve su ürünlerine de el koyduk. Canlı olanları denize iade ettik, diğerlerini hayır kurumlarına gönderdik. Yine burada cezalar caydırıcı hale geldi ve bu sayede yaklaşık olarak 20-30 yıldır denizlerde görmediğimiz uskumru, kalamar, Marmara’ya geldi. Marmara’da görmediğimiz balık türü daha önceden vardı ama gitmişti yavaş yavaş onlar da gelmeye başladı. Sadece burada boy denetimlerine bakmıyoruz, dikkat ederseniz 5996 sayılı veteriner hizmetleri bitki ve bitki sağlığı gıda ve yem kanunu çerçevesinde hijyen denetimlerini de yapıyoruz. İş yerinin deposuna bakıyoruz, bıçakları düzgün mü neler yapıyorlar bu konu üzerinde de incelemelerimizi sürdürüyoruz” diye konuştu.

Kaynak: İHA