T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Terkos Gölü'nde Yasadışı Ticari Balık Avcılığı Yapanlara Yönelik Denetim

Yayın Tarihi : 28.12.2020

27.12.2020 tarihinde İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü çalışma programı kapsamında Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü ve Arnavutköy İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü su ürünleri kontrol görevlileri, Arnavutköy Yassıören Jandarma Komutanlığı ile Sivil Toplum Örgütleri olarak İSOBDER (İstanbul Amatör ve Sportif Olta Balıkçılığı Derneği) ve Arnavutköy Balıkçılar Derneği ekipleri ile birlikte Terkos Gölü'nde yasadışı ticari balık avcılığı yapanlara yönelik denetim yapılmıştır.

Yapılan denetimlerde avcılığa uygun olmayan istihsal av malzemeleri olarak sahipsiz ve sahipli 5.700 metre uzatma misina ağ, 100 metre küçük boy kerevit sepetine el konulmuştur.

Denetim esnasından misina ağlar içinde bulunan canlı 500-600 adet yaklaşık 1 tonu aşkın muhtelif balıklara el konulmuştur. El konulan bu su ürünleri canlı olduklarından tekrar iç sulara iade edilmiştir.

El konulan istihsal av malzemeleri mülkiyeti kamuya geçirilmesi için Arnavutköy İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü deposuna yediemine kaldırılmıştır. Uyarılara uymayan 1 kişiye idari para cezası uygulanmıştır.