T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

GIDA İHRACATI PANDEMİYE RAĞMEN HIZ KESMEDİ

Yayın Tarihi : 14.10.2020

Bütün dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını stratejik öneme sahip gıda arzının daha iyi anlaşılmasına neden oldu. Özellikle Nisan ve Mayıs aylarında ülkelerin uyguladıkları kısıtlamalar nedeniyle yaşanan olumsuzluklara rağmen salgın önlemlerine Müdürlüğümüzün 39 ilçede gerçekleştirdiği yoğun bilgilendirme faaliyetleriyle ivedilikle uyum sağlayan gıda sektörü ülkemizde gıda arzı anlamında hiçbir sıkıntı yaşanmamasını temin etmenin yanında yaz aylarıyla birlikte gerekli bütün önlemleri alarak ve ülkelerin taleplerini de karşılayarak yaşanan kayıpları telafi etti.

Salgın süresince Müdürlüğümüz Gıda ve Yem Şube İhracat Birimi'nce hem Anadolu hem de Avrupa yakasında kesintisiz hizmet verilmeye devam edilmiş, ihracatçı firmalarımızın süreçte bir sıkıntı yaşamaması için gerekli tüm tedbirler alınmıştır.

Ülkemizin bitkisel kökenli gıda ve yem ihracatının %30'unun denetim ve yurt dışına çıkış izinlerini gerçekleştiren Müdürlüğümüz Ocak-Eylül döneminde 36.572 adet ihracat sertifikası düzenleyerek 512.515 ton bitkisel kökenli gıda ve yem ürünün ihracatına izin vermiştir.