T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

ŞIRINGA ÇİKOLATA DENETİMLERİMİZ DEVAM EDİYOR

Yayın Tarihi : 12.2.2020
Ankara ve Diyarbakır’da iki çocuğun hayatını kaybetmesine neden olan şırınga görünümlü çikolata ve kakaolu fındık kreması ürünlerine yönelik denetimlerimiz aralıksız devam ediyor.
Bu kapsamda; okul kantinleri ve okulların çevresinde bulunan gıda satış işletmeleri ile çikolata üretim yerlerinde yapılan resmi kontrollerde üç ilçemizde tespit edilen şırıngalı ürünlere el konuldu.
Bir marketin deposunda bulunan ve hakkında toplatılma kararı verilen ancak üretici işletme tarafından toplatılmadığı tespit edilen ürünlere el konularak yasal işlem uygulanması için üreticinin bulunduğu İl Müdürlüğüne bilgi verildi. Müdürlüğümüzce yapılan araştırmalar sonucunda aynı üreticinin, ilimizdeki başka bir firma adına farklı bir marka adı altında fason olarak şırıngalı ürün ürettiği de tespit edildi. Fason üretim yaptıran firmanın deposunda bulunan ürünlere de el konulurken ihtiyati tedbir gereği piyasadaki ürünlerin toplatılmasına karar verildi.
İlimizde benzer nitelikte şırıngalı ürün üreten bir başka üreticinin daha bulunduğu ortaya çıkarıldı. Söz konusu işletmenin ürünleri de ivedilikle toplatılırken ihtiyati tedbir kararı uygulandı. Ekiplerimiz ayrıca, ürününün ambalajının güvenilir olmadığı kanaatine vararak 5996 Sayılı Kanun gereğince savcılığa suç duyurusunda bulundu.
Konunun hassasiyetine binaen resmi kontrollerimiz sürdürülmekte olup; vatandaşlarımızın piyasada benzer nitelikte ve şüpheli ürünlere rastlaması halinde Alo 174 ihbar ve şikâyet hattına bildirmesi ve bu ürünlerden gelebilecek tehlikelerden çocuklarımızı korumaya yönelik temkinli olması önem arz etmektedir.