T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

14 İLÇE MÜDÜRLÜĞÜNÜN TEKNİK PERSONELİNE YÖNELİK EĞİTİM VERİLDİ

Yayın Tarihi : 7.2.2020
İl Müdürlüğümüz Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü tarafından, 14 İlçe Müdürlüğünün 39 teknik personeline yönelik güvenilir gıdaya ulaşmanın ilk ayağı olan birincil üretimdeki üreticilerin yanında olmaları ve doğru bilgileri onlara aktarmaları amacıyla eğitim verildi.
İl Müdürümüz Ahmet Yavuz Karaca açılış konuşmasında, 2019 yılında birincil üretimde başarılı bir çalışma yürütüldüğünü ve 2020 yılında da bu çalışmaların devamının sürdürülmesini arzu ettiğini, üretimin her alanda olduğu gibi tarımsal faaliyet alanında da gerekli olduğunu belirtti. Ayrıca İl Müdürümüz, artan nüfusu doyurmanın stratejik önemine değinerek sahadaki personellere özverili çalışmalarından dolayı teşekkür etti.
Eğitimde özellikle meyve ve sebzelerde görülen hastalık ve zararlılara önerilecek bitki koruma ürünlerinin doğru önerilebilmesi için doğru teşhisin önemi, hastalık ve zararlıların bitkilerde oluşturduğu belirtilerin doğru analiz edilmesi, bitki besin maddesi eksiklikleri ile karıştırılmaması, doğru teşhis sonrası önerilen bitki koruma ürünlerinin Üretici Kayıt Defteri ile kayıt altına alınması, hasat öncesi pestisit denetimleri konularında bilgiler verildi.