T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İL MÜDÜRÜMÜZ “OYUNCAKTAN GIDAYA HER KURUMDA ÜRÜN GÜVENLİĞİ” PANELİNE KATILDI

Yayın Tarihi : 5.2.2020
Gıda Güvenliği Platformu ve Haliç Üniversitesi’nin ortaklaşa düzenlediği “Güvenilir Ürün Platformu” Haliç Üniversitesi’nde düzenlendi.
 Panel, Ticaret Bakanı Yardımcısı Sezai Uçarmak, Ticaret Bakanlığı Ürün Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürü Hakkı Karabörklü, İstanbul Tarım ve Orman İl Müdürü Ahmet Yavuz Karaca, İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Ahmet Özer ve Haliç Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Önder Küçükerman’ın katılımlarıyla gerçekleşti.
Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak, Güvenilir Ürün Platformu'nca Haliç Üniversitesi'nde düzenlenen "Oyuncaktan Gıdaya Her Kurumda Ürün Güvenliği" panelinde yaptığı konuşmada, herkesin güvenli ürüne sahip olma hakkı olduğuna yönelik bir anlayışı sahiplendiklerini söyledi.
Ürün güvenliği konusunda Ticaret Bakanlığı olarak piyasa gözetimi ve denetimini yapmakla mükellef olduklarını belirten Uçarmak, "Önce ürünün nasıl üretilmesi gerektiğine dair bir mevzuat ortaya konuyor. Yetkilendirilmiş kuruluşlar bu mevzuata uygun üretim yapılıp yapılmadığını denetliyorlar. Meclis'ten bir kanun taslağı geçti. Yeni bazı müesseseler getiriyoruz. 'Ürün güvenliği tazminatı' diye bir şey hayatımıza giriyor. Siz ürettiğiniz ürün nedeniyle tüketiciye veya tüccara zarar vermişseniz bunun karşılığında tazminat ödemek durumundasınız. İzlenebilirlik diye bir müessese getiriyoruz. Eskiden bir kişi, merdiven altı bir yerden bir malzemeyi alır ve piyasaya sürebilirdi. Ortada fatura çoğu zaman olmazdı. Ürünü kimden aldığını ve kime sattığını ispat edemeyenler 'ürün kaynaklı suç'un sorumlusu ilan edilecekler." diye konuştu.
Ticaret Bakanlığı Ürün Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürü Hakkı Karabörklü de panelde yaptığı konuşmada, "Ürün güvenliğine ulaşma amaçlarımızdan bir tanesi malların ülkeler arasında serbest dolaşımının sağlanmasıdır. Gümrük Birliği anlaşmalarında ürün güvenliği en önemli unsurdur. Ülkeler vatandaşlarına güvenli ürün temin etmek isterler. Ayrıca devletler vatandaşlarının can ve mal güvenliğini sağlamakla yükümlüdürler" şeklinde konuştu.
Ahmet Yavuz Karaca da çağımızın en büyük problemlerinden birisinin zirai ilaç kalıntıları olduğunu vurgulayarak, "Üreticilerimizin zirai üretimde kullandığı ilaçları zamanında kullanmış olması gerekiyor. Biz bunun kontrolünü hem tarlada hem tüketiciye ulaştığı mekanlarda yapıyoruz. Bugün hem Ataşehir hem Bayrampaşa halinde denetimlerimizi gerçekleştiriyoruz" ifadelerini kullandı.
İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Ahmet Özer ise üretici ve tüketicinin ahlaklı olması gerektiğine dikkati çekerek, "Eğitim ve öğretim sürecinde insanlarımızı ahlaklı olmaya teşvik etmeliyiz. Eğer biz insanımızı düzgün yetiştiremezsek hiç bir kanuni uygulama ile bunu engelleyemeyiz. Güvenilebilir ürün üretmenin en büyük şartı güvenilir insan yetiştirmektir." dedi.
Haliç Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Önder Küçükerman da ürünün aslında hukuk, ekonomi ve kamu sağlığı konusu olduğunu söyleyerek, "Tüm gıda üretimi tasarlanmış ürünler tarafından yapılır. İnsanlara, doğaya, canlıya zarar vermeyen ürünler üretmek zorundayız" değerlendirmesinde bulundu.