T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İSTANBUL TARIMSAL KURAKLIK İL KRİZ MERKEZİ’NİN 2020 YILI İLK TOPLANTISI İL MÜDÜRLÜĞÜMÜZDE YAPILDI

Yayın Tarihi : 24.1.2020

​İstanbul Tarımsal Kuraklık İl Kriz Merkezi, 2020 yılının ilk toplantısını 25 Ocak 2020 tarihindeİl Müdürlüğümüz toplantı salonunda gerçekleştirdi.

Tarımsal Kuraklıkla Mücadele Stratejisi ve Eylem Planı (2018-2022)  kapsamında “Tarımsal Kuraklık Yönetiminin Görevleri Çalışma Usul ve Esaslarına Dair Yönetmelik”  gereği yapılantoplantıya; İl Müdürlüğümüz, Edirne Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü, Kırklareli AtatürkToprak Su ve Tarımsal Meteoroloji Araştırma Enstitüsü, Meteoroloji 1. Bölge Müdürlüğü, İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) Genel Müdürlüğü, İstanbul Orman BölgeMüdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, Sarıyer İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Ziraat Mühendisleri Odası’ndan temsilciler katıldı.
Toplantının açılış konuşmasını yapanİl Müdürümüz Ahmet Yavuz Karaca,2020 yılı eylemplanı kapsamındaki çalışmalar ve güncel konular hakkında bilgi verdi. Meteoroloji 1. Bölge Müdürlüğü Meteoroloji Mühendisi Destan Gül de 2019-2020 su  yılı yağış verileri konusunda sunum yaptı. Gül, yağışların normalin altında gittiği ve olası bir kuraklık durumunun takip edildiğini söyledi.
Orman Bölge Müdürlüğü Başmühendisi Mehmet Yaman Bölge Müdürlüğü faaliyetlerini; Kırklareli Atatürk Toprak Su ve Tarımsal Meteoroloji Araştırma Enstitüsü’nden Dr. Erdem Bahar ise  “Trakya’nın Tarımsal Kuraklığa Hassasiyeti” konularında sunum yaptılar.