T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

5403 SAYILI TOPRAK KORUMA VE ARAZİ KULLANIM KANUNU EĞİTİMİ

Yayın Tarihi : 13.1.2020
İl Müdürlüğümüzde; 5403 Sayılı Toprak koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu, Tarım Arazilerinin Korunması, Kullanılması ve Planlanmasına Dair Yönetmelik ve Tarım Arazilerinin Korunması Kullanılması ve Planlanmasına Dair Uygulama Talimatı konularını içeren 2 günlük bir eğitim semineri gerçekleştirildi.

Tarım ve Orman İl Müdürlükleri Arazi Toplulaştırma ve Tarımsal Altyapı Şube Müdürlüklerinde çalışan Ziraat Mühendislerinin yaptıkları etüt çalışmalarında yetkili imzayı atabilmeleri için gerekli olan sertifika ile ilgili eğitim, İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü kampüsündeki toplantı salonunda yapıldı.

Eğitimin açılış konuşmasını İl Tarım ve Orman Müdürümüz Ahmet Yavuz Karaca yaptı. Ülke çapında tarım alanlarının korunması gerekliliğini vurgulayarak bu konuda İl Tarım Müdürlüklerine büyük sorumluluklar düştüğünü söyleyen Karaca, ilimizdeki tarımsal potansiyel, tarımsal alanlarla ilgili sorunlar ve çözüm önerilerini anlattı.

Arazi Toplulaştırma ve Tarımsal Altyapı Şube Müdürü Ömer Siviş ise, şube işlemleri ve sorumlukları ile ilgili sunum yaptı.

Eğitime eğitici olarak; Bakanlığımız Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Toprak Koruma ve Arazi Değerlendirme Daire Başkanlığından 5 teknik personel ile İstanbul, Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne İl Tarım ve Orman Müdürlükleri Arazi Toplulaştırma ve Tarımsal Altyapı Şube Müdürlüklerinde görevli 1 Şube Müdürü ve 9 Ziraat Mühendisi katıldı.

Eğitimde; Kanun, Yönetmelik, Talimat, etüt raporlarının hazırlanması gibi konulardateorik bilgiler verildi. Eğitiminson gününde ise Silivri İlçesine gidilerek anlatılan konuların arazideki uygulaması yapıldı.