5.7.2018 / Gösterim Sayısı : 149

Örtüaltı Biyoteknik Mücadele Çalışmaları Devam Ediyor

#05.07.2018-Ortualti Biyoteknik Mucadele
İlimizde sebzede örtüaltı entegre mücadele çalışmaları aralıksız sürüyor.Çatalca, Çekmeköy, Eyüp, Pendik, Sarıyer, Silivri, Şile ve Tuzla ilçeleri ile 64 köyü kapsayan ve 133,3 dekarlık alanda yürütülen çalışmalarda 214 üretici bilgilendirildi.
Dikimlerin başlaması ile birlikte örtüaltında beyaz sinek, yaprak galeri sineği, yaprak bitlerinin kanatlı formları, yaprak piresi ve thripslerin kitlesel yakalanmasını sağlayan,  20x25 cm ölçülerinde ve bitkilerin 15-20 cm üzerinde, 3’er metre aralıklarla almaşıklı olacak şekilde sarı ve mavi yapışkan tuzaklar asıldı.  
Domates fidesi dikilen seralarda domates güvesine karşı erginleri yakalama amaçlı feromon ve su tuzakları hazırlandı. Yeşil Kurt zararlısının çıkış zamanı ve yoğunluğunun saptanması amacıyla Yeşil Kurt tuzakları seralara asıldı. Tuzaklama çalışmaları uygulamalı olarak üreticilerle birlikte gerçekleştirilirken; üreticiler İl Müdürlüğümüzün bu çalışmalarından memnuniyetlerini bildirerek diğer seralarında da bu yöntemleri uygulayacaklarını ifade ettiler.''