15.5.2018 / Gösterim Sayısı : 126

Dünya Çiftçiler Günü Çatalca’da Törenlerle Kutlandı

#15.05.2018-Çatalca Çiftçiler Günü
Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu’nun kuruluş günü olan 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü ve toprağın önemini vurgulamak amacıyla her yıl düzenli olarak kutlanan Toprak Bayramı, Çatlaca İlçemizde de coşkuyla kutlandı.
İstanbul Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile Çatalca Ziraat Odası’nın ortaklaşa düzenlediği etkinliklere; Çatalca Kaymakamı İnci Sezer Becel, İstanbul Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Yavuz Karaca, Arnavutköy Ziraat Odası Başkanı, Garnizon Komutanı, İlçe Müdürleri, mahalle muhtarları ve çiftçiler katıldı.
Her yıl farklı ilçelerde coşkuyla kutlanan 14 Mayıs Çiftçiler Günü ile Toprak Bayramı, bu sene de yine çeşitli etkinliklere sahne oldu. Çatalca’da düzenlenen etkinlikler; saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Daha sonra protokol konuşmalarına geçildi. 
İstanbul Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Yavuz Karaca; toprağın önemini vurgulayarak başladığı konuşmasında, İstanbul’un kültür, turizm ve sanayi kenti olmasının yanı sıra, aynı zamanda bir tarım şehri de olduğunun altını çizdi. Tarım alanlarının korunması ve toprak bilincinin güçlenmesi için bu tür etkinliklerin önemli olduğunu belirten Karaca, İl Müdürlüğü olarak bu tür etkinliklere her türlü desteği sağlamaya devam edeceklerini söyledi.
Protokol konuşmalarının ardından, halkoyunları gösterileri sahnelendi. Daha sonra ise çiftçiler tarafından üretilen ve stantlarda sergilenen doğal ürünler pazarı gezildi ve ilçeye çeşitli fidanlar dikildi.''